29.11.2022
Aktualności
Wolontariat na TAK! – edycja 2022

29 listopada 2022 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas 7-8. Nosiły one nazwę Wolontariat na TAK! – edycja 2022 i zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  Spotkanie prowadzili przedstawiciele Fundacji RuszSię!.

Spotkanie rozpoczęło się od informacji o wolontariacie: co to jest, jakie prawa i obowiązki mają wolontariusze, jakie cechy powinni posiadać, w jakich instytucjach można odbywać wolontariat. Następie uczniowie mieli możliwość na własnej skórze przekonać się, jak to jest być osobą borykającą z różnymi chorobami oczu, tj. jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej. Mogli ubrać specjalne okulary, które pokazywały, jak widzą osoby z powyższymi schorzeniami. Dodatkowo mieli wszystko objaśnione. W drugiej części głos zabrała dziewczynka na wózku inwalidzkim, która opowiedziała o swoim życiu, sportach, które uprawia, m.in. szybownictwo, wyciskanie ciężarów, strzelectwo, pływanie. Objaśniła uczniom, z czego składa się wózek inwalidzki i jakie są zasady poruszania się na nim. Klasy 7 i 8 mogły usiąść na wózkach, przejechać się kawałek.

Warsztaty niezwykle interesujące, niepełnosprawność została pokazana z takiej ludzkiej strony. Prelegenci używali bardzo przystępnego języka, było dużo ćwiczeń praktycznych, co na pewno pomogło naszym uczniom choć trochę zrozumieć osoby niepełnosprawne, które przecież żyją wśród nas i nie oczekują litości tylko właśnie zrozumienia i umiejętnej pomocy.