28.10.2022
Aktualności
Szkoła pamięta - 2022

Nasza szkoła włączyła się akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia z historii naszego kraju. Jesienne dni to czas zadumy, kiedy wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju.

W ramach akcji Szkoła Pamięta uczniowie z klas IV – VIII uporządkowali cmentarz wojenny numer 165 w Bistuszowej na Kozłowie. Wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli byli bardzo zaangażowani w prace porządkowe. Na ich zakończenie zostały zapalone znicze uprzednio przyniesione przez uczniów oraz złożone własnoręcznie wykonane wiązanki, które tylko podkreśliły wymowny charakter tego historycznego obiektu gdzie pochowani są żołnierze cesarstwa Austro – Węgierskiego, którzy polegli podczas działań zbrojnych prowadzonych na terenie naszej gminy w czasie I wojny światowej. Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobie księdza Ulatowskiego w Uniszowej. Ważnym akcentem w podjętych działaniach tegorocznej akcji był wyjazd do Ryglic na miejsce pochówku Śp. Wincentego Kręcichwosta, żołnierza 38 p. p. Strzelców Lwowskich, którego personalia dzięki działaniom IPN – oddział w Krakowie udało się nie tylko ustalić ale również wykonać nową mogiłę według małopolskiego wzoru Mogiły Weteranów Walk o Niepodległość.

Udział w akcji „Szkoła Pamięta” to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu, wychowania rodzinnego i obywatelskiego i która pozostanie wszystkim na długo w pamięci. Akcja ta uczy dzieci i młodzież, że tylko pamięć o przeszłości daje możliwość do budowania przyszłości.