05.11.2019
Aktualności, Osiągnięcia
Od Oleandrów do Łowczówka

5 listopada b. r. uczniowie klasy VI i VIII naszej szkoły wzięli udział w XV Konkursie Wiedzy Historycznej „Od Oleandrów do Łowczówka”.

Cele tego cyklicznego konkursu historycznego to: uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, przybliżenie wybranych wiadomości historycznych z okresu I wojny światowej, a przede wszystkim informacji o bitwie legionistów pod niedalekim Łowczówkiem, oraz kształtowanie postawy patriotycznej u dzieci i młodzieży.

Organizatorami konkursu, jak co roku, byli: Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie. W rywalizacji wiedzowej brały udział drużyny uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych z klas 4 – 6 oraz z klas 7 i 8.  Do udziału w konkursie została zaproszona młodzież ze szkół podstawowych powiatu tarnowskiego. Łącznie zostało zgłoszonych 16 drużyn w obu kategoriach wiekowych.

Do tegorocznych zmagań wiedzowych przystąpiły dwie 3-osobowe drużyny z naszej szkoły. Z klasy VI byli to uczniowie: Julia Szczepanik, Adam Madejski i Małgorzata Janiga, zaś z klasy VIII w konkursie wzięli udział reprezentanci: Magdalena Słowik, Kacper Ważydrąg i Kacper Patyk. Wszyscy uczniowie starali się, na miarę swoich indywidualnych możliwości, jak najlepiej przygotować do konkursu; podeszli chętnie do zgłębiania rozległej i niełatwej wiedzy historycznej. Jednak tym razem nie udało się im zająć żadnego z czołowych miejsc. Zarówno drużyna z klasy VI, jak i z klasy VIII, znalazła się na 6. pozycji w swojej kategorii wiekowej.

W tym konkursie historycznym uczniowie naszej szkoły biorą udział nieprzerwanie już od 7 lat, a przez ostatnie 4 lata ciągle stawaliśmy na podium; w tym raz na 3. miejscu, raz na 2. pozycji i aż 2 razy mieliśmy zwycięzcę. No cóż, nie można wygrywać zawsze, ale też nie można się zniechęcać, jeśli coś nie do końca się powiedzie.

Pozostaje mieć nadzieję, że za rok ponownie znajdą się w naszej szkole uczniowie zafascynowani historią i zechcą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu o bitwie pod Łowczówkiem. Wszystkich uczniów gorąco zachęcamy do wytrwałości i życzymy im niegasnącego zapału w zgłębianiu tajników naszych narodowych dziejów; równie pięknych i inspirujących, co smutnych i tragicznych.