07.11.2018
Aktualności, Osiągnięcia
"Od Oleandrów do Łowczówka"

I znów mamy zwycięzcę!

7 listopada b. r. uczeń klasy VIII naszej szkoły wziął udział w XIV Konkursie Wiedzy Historycznej „Od Oleandrów do Łowczówka”.

Cele tego cyklicznego konkursu historycznego to: uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, przybliżenie wybranych wiadomości historycznych z okresu I wojny światowej, a przede wszystkim informacji o bitwie legionistów pod niedalekim Łowczówkiem, oraz kształtowanie postawy patriotycznej u dzieci i młodzieży.

Organizatorami konkursu byli: Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie. W rywalizacji wiedzowej brały udział drużyny uczniów w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (z klas 4 – 6), z klas 3 szkół gimnazjalnych oraz z klas 7 i 8 szkoły podstawowej, a także reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych. Do udziału w konkursie została zaproszona młodzież ze szkół powiatu tarnowskiego. Łącznie zostało zgłoszonych 17 drużyn we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.

Michał Król, uczeń klasy VIII, zdecydował się, już po raz drugi z rzędu, sam reprezentować naszą szkołę w kategorii wiekowej klas 7 i 8 oraz klas 3 szkół gimnazjalnych. Zauważyć należy, iż nie był w swojej kategorii wiekowej najstarszy, a na dodatek stanął w pojedynkę do zmagań wiedzowych z 3-osobowymi drużynami. W swojej grupie rywalizował z 8 drużynami z innych szkół. Nasz uczeń, pasjonujący się już od kilku lat historią Polski, po raz kolejny, bardzo ambitnie podszedł do zgłębiania rozległej wiedzy historycznej i, podobnie jak w roku ubiegłym, zwyciężył tegoroczny konkurs, pokazując, że są w naszej szkole młodzi ludzie świetnie znający historię własnej ojczyzny. Jego wytężona dodatkowa praca indywidualna przyniosła doskonałe efekty w postaci I miejsca w konkursie o zasięgu powiatowym. Niezwykle cieszy ten fakt, szczególnie w kontekście stulecia narodowej Niepodległości.

Michałowi serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy takich wysokich osiągnięć w konkursach historycznych już w nowej szkole. Pozostałych uczniów zachęcamy do wytrwałości i życzymy im niegasnącego zapału w zgłębianiu tajników naszych narodowych dziejów; równie pięknych i inspirujących, co smutnych i tragicznych.